Voda je temeljni životni resurs, ključna je za održavanje mnogih tjelesnih funkcija. Čini između 60-90% tjelesne mase, a raspoređena je po različitim dijelovima tijela: mišićima (do 80%), kostima (do 20%), mozgu i masnom tkivu (80-85%) te krvi (92%). Otprilike 70% ukupne vode nalazi se unutar stanica dok ostatak čini izvanstanična tekućina koja uključuje 7% krvi i limfe te međustaničnu vodu.
Tijelo svakodnevno koristi približno 2,5 l vode koja se eliminira putem bubrega, crijeva, kože i pluća. Voda je neophodna za brojne procese u organizmu uključujući otapanje i transport hranjivih tvari, regulaciju tjelesne temperature i sudjelovanje u metabolizmu minerala. Također je ključna za pravilno funkcioniranje mozga i gastrointestinalnog sustava, posebno lučenja žuči.
Osjećaj žeđi slabi sa starenjem, a to može dovesti do nedovoljnog unosa vode. Treba imati na umu da napitci koji sadrže alkohol i kofein dodatno dehidriraju tijelo.
Suprotno uvriježenom mišljenju, pokazatelj dehidracije nije samo osjećaj žeđi već i tamna boja urina. Također, ljudi često zamijene osjećaj žeđi s osjećajem gladi što može dovesti do bespotrebnog unosa hrane umjesto vode odnosno do prejedanja.
Preporučeni dnevni unos vode u organizam je minimalno 30 ml po kilogramu idealne tjelesne težine. Važno je piti čistu pitku vodu, a u njezinu pročišćivanju mogu pomoći razni filteri koji su dostupni na tržištu.
Stručnjaci često savjetuju konzumiranje slabo alkalne vode ili dodavanje limunovog soka u vodu kako bi se tijelu pomoglo u održavanju zdrave ravnoteže pH. Alkalna voda može pomoći pri neutraliziranju kiselosti u tijelu što je korisno jer visoka razina kiselosti može dovesti do različitih zdravstvenih problema. Iako je limun namirnica kiselog okusa, na organizam djeluje alkalizirajuće nakon što se metabolizira u tijelu stoga je njegova konzumacija iznimno korisna i blagotvorna.
Zbog značaja vode za gastrointestinalni sustav i pravilno lučenje žuči, korisno je popiti času tople vode ujutro, 30-40 min. prije doručka dok bi se nakon jela trebalo suzdržati od pijenja vode minimalno 1 sat.
Za održavanje optimalnog zdravlja važno je osigurati adekvatan unos vode prilagođen osobnim potrebama i uvjetima života, uz redovito praćenje hidratacije i prilagodbu unosa tekućine.