Prekomjerna težina i pretilost sve su češće u suvremenom društvu, a brojna znanstvena istraživanja upozoravaju na njihove negativne učinke na zdravlje. Uzroci prekomjerne težine obuhvaćaju kombinaciju nezdravih prehrambenih navika, nedostatak fizičke aktivnosti, genetske predispozicije te utjecaj okoline i socioekonomskih faktora. Zdravstveni rizici povezani s prekomjernom težinom uključuju dijabetes tipa 2, kardiovaskularne bolesti, neke vrste raka, osteoarthritis i druge nepoželjne zdravstvene probleme. Također je značajna i povezanost pretilosti i mentalnog zdravlja koja uključuje veći rizik od depresije.
Važno je znati da masno tkivo nije samo inertna masa; ono aktivno sudjeluje u proizvodnji upalnih faktora što dovodi do kronične upale u tijelu koja pridonosi razvoju i trajanju brojnih kroničnih bolesti. Postoje razne dijete i protokoli prehrane, no ključno je da se svaki plan prehrane i mršavljenja prilagodi individualno, uz savjetovanje s liječnikom ili drugim stručnjakom, uzimajući u obzir zdravstveno stanje i postojeće bolesti.
Smanjenje i održavanje adekvatne tjelesne težine često je izazov zbog psiholoških, genetskih i hormonalnih faktora. Za učinkovito smanjenje i održavanje tjelesne težine ključan je integrativni pristup koji podrazumijeva prehrambene promjene, povećanu fizičku aktivnost i psihološku podršku.
Prehrana bi trebala biti bogata vlaknima, a siromašna zasićenim mastima i šećerima. Također, smanjenje unosa zaslađenih pića i alkohola može značajno pomoći u smanjenju ukupnog kalorijskog unosa, dok povećanje unosa vode i nezaslađenih pića pridonosi boljoj kontroli tjelesne težine. Redovita fizička aktivnost prilagođena pojedincu neophodna je za održavanje zdrave tjelesne mase.
Sve ove mjere moraju biti prilagođene individualno, s obzirom na to da je svaka osoba i svaki organizam jedinstven, stoga se savjetujte s liječnikom, nutricionistom, health coachom i fitness trenerom koji mogu biti od velike pomoći u ostvarivanju ciljeva u vezi s postizanjem i održavanjem optimalne tjelesne težine.